رقص هو هوی پیچیده در رواق دل! | سجاد خلیل زاده

رقص هو هوی پیچیده در رواق دل!

تاویل سادس: رقص هو هوی پیچیده در رواق دل!
صوت: باد

باد یکی از دل انگیز ترین و زیباترین نعمت های خداوند است.
وقتی باد می وزد، یکی از دلنشین ترین احساس ها در من ایجاد می شود. احساسی سرشار از شعف و شور در دلم پر می شود. این احساس همواره برایم دل انگیز بوده است. گاهی احساس می کنم، باد با من سخن می گوید. گاهی صدای باد بسیار شدید می شود، به گونه ای که پنجره ها به صدا در می آیند و صدای بلند باد مانع خوابیدنم می شود. باد برایم همواره عظمت خداوند را گوشزد می کند.
در یکی از شب های پاییزی در اتاقم خوابیده بودم که صدایی مرا بیدار کرد، این صدا، صدای باد پاییزی بود که از همه جای خانه به گوش می رسید و کمی مرا می ترساند.
بعضی وقت ها باد شدید تر می شد و صدای بلند تری ایجاد می کرد.
شاخه های درختان حیاط با وزش باد تکان می خورد و سایه های ترسناکی در پشت پنجره ی اتاقم به وجود می آورد، با دیدن سایه ها پتو را روی سرم می کشیدم تا ترسم کم تر شود.
بعضی وقت ها صدای افتادن شی ای از حیاط می آمد و من می دانستم که باد باعث شده، وسایلی که مادر در حیاط چیده بود روی زمین بیفتند.
هر بار که صدای افتادن وسایل از حیاط می آمد نگران بودم که این باد شدید باعث آسیب زدن به خانه ی کسی شود یا حتی باعث شود کسی زخمی شود به همین خاطر دعا می کردم تا وزش باد کم تر شده یا تمام شود.
از تمام درز های در و پنجره صدای زوزه ی باد می آمد و در خانه می پیچید و همین صدا اجازه نمی داد من بخوابم. چند ساعتی طول کشید تا بالاخره صدای باد پاییزی کم تر شد و من توانستم بخوابم.
صبح که از خواب بیدار شدم دیدم که باد دیشب، باعث شده بعضی از شاخه های درختان شکسته شوند و روی زمین بیفتند.
بعضی شاخه ها هم روی ماشین ها افتاده بودند و به آن ها خسارت زده بودند. خوشحال بودم که حالا دیگر وزیدن باد تمام شده، اما دیدن شاخه های شکسته و خسارتی هم که باد به ماشین ها زده بود مرا ناراحت می کرد.
و اما…
حس شنیدن صدای وزش باد پاییزی را چطور عنوان کنم؟ اگر چه برای بیان احساساتم به هنگام‌ شنیدن صدای وزش باد پاییزی، کلمات زیادی را باید به یاری بطلبم، اما اگر بخواهم این احساس زیبا را کوتاه بیان کنم؛ باید بگویم که این احساس جزء ناب‌ترین احساساتی است که می‌توان آن را تجربه کرد. احساسی که برای بیان کردنش باید تک تک زوایای وجودم را بررسی کنم. از همان احساساتی که دل آدمی را به بازی می‌گیرد و روحش را به آرامش دعوت می‌کند. حال و هوای پاییز حیرت‌انگیز و مسرت‌بخش است؛ همان حال و هوایی که انسان را به قصد قدم زدن به خیابان‌های باران‌زده می‌کشاند. همان حال و هوایی که در آن، هوس راه رفتن روی برگ‌های خشک به سر آدم می‌زند؛ این هوا حتی نهیب سرماخوردگی‌های فصلی را می‌دهد، اما باز هم چیزی از جذابیت‌هایش کاسته نمی‌شود.
صدای وزش باد پاییزی تداعی‌گر صدای رگباری است که نوید بارش زیباترین باران را از دل آسمان خاکستری رنگ می‌دهد. صدای ضرب آهنگ قطرات باران پاییزی است، هنگامی که به شیشه پنجره اتاق می‌خورند و صدای برگ‌های زرد و خشک و سرما زده‌ای که روی زمین به رقص در می‌آیند و سرانجام زیر پای عابری می‌شکنند. از دل صدای وزش این باد حتی می‌توان آوای زنگ مدرسه و هیاهوی بچه‌ها را شنید، که با سرخوشی و شادی به سمت کلاس‌های درس روانه می‌شوند. احساس شنیدن صدای وزش باد پاییزی، چیزی نیست جز یک احساس بکر و لذت بخش که تک تک ویژگی‌های جذاب این فصل اعجاب برانگیز را به یاد می‌آورد و زیبایی‌های این فصل را به همگان می‌نمایاند.
وقتی کتاب پر نقش و نگار زندگی را ورق می‌زنیم و در میان صفحات آن به دنبال تقویم زندگی می‌گردیم، برگی زیباتر از فصل پاییز در آن نخواهیم دید؛ فصلی که گویی در آن تک تک عناصر کائنات بخشنده‌تر می‌شوند. آسمان سخاوتمندانه قطره‌های پر بار بارانش را به زمین‌های تشنه هدیه می‌دهد، شاخه‌های درختان پاییززده سخاوتمندانه برگ‌های زرد و نارنجی و سرخ خود را تقدیم زمین و قدم‌های پرشتاب عابران می‌کنند. نسیم پاییزی سخاوتمندانه نوازش‌هایش را نثار چمنزارها و شاخ و برگ‌های درختان می‌کند و حتی خورشید هم تابش زیباترین پرتوهایش را برای این فصل کنار گذاشته است. هوا دل انگیزتر می‌شود و نفس کشیدن در این هوا آسان‌تر از همیشه است.
شنیدن صدای وزش باد پاییزی، شنیدن مقدمه فصل پاییز است و همانند زنگ هشداری است که انسان را به خانه تکانی دل ترغیب می‌کند؛ این که حال و هوای خود را با تغییر فصل، تغییر دهیم. صدای وزش باد پاییزی ارمغان این فصل زیباست که در لابه‌لای موهای پریشان بید می‌پیچد و گیسوان پر پیچ و تابش را به بازی می‌گیرد، قلمروی سرسبز درختان کاج را فتح کرده و به سمت شمشادهای پر نشاط حاشیه دشت‌ها پیشتازی می کند. شیشه‌های پنجره خانه‌ای گرم و روشن را به ارتعاشی لحظه‌ای وا می‌دارد، کلاه دختر بچه‌ای بازیگوش را از سرش می‌قاپد و سرانجام گوش‌های ما را مملو از آوای سرزندگی می‌کند. آواز وزش باد پاییزی زیباترین ملودی تقویم سال است که شنیده می‌شود و قلب را به لرزه وا می‌دارد.
به تعبیر من، احساس شنیدن صدای ورزش باد پاییزی خودش به تنهایی می‌تواند جزء طلایی‌ترین تجربه‌ها تلقی گشته و به انسان یادآور شود که هنوز زنده است و توان لذت بردن از پدیده‌های زیبایی که در اطرافش جلوه‌گری می‌کنند را دارد. فرقی نمی‌کند به دنبال لذت بردن از کدام دسته از زیبایی‌های طبیعت باشیم، پاییز فصلی است که می‌تواند تک تک این زیبایی‌ها را تقدیم احساسات ما کند. پاییز و حال و هوایش، احساسی نوظهور و بدیع را در ما به وجود می‌آورد تا با لذت هر چه تمام‌تر نظاره‌گر زیبایی‌های این سه ماه با شکوه سال باشیم.
در پایان باید بگویم که حس شنیدن صدای وزش باد پاییزی چیزی جز درک آرامشی عظیم نیست، آرامشی که وسعت دل‌ها را یادآور می شود و ثابت می‌کند که می‌توان احساسات خاک خورده و پنهان شده در گنجینه دل را از ژرفای آن بیرون کشید و باز هم گرد و غبار را از روی آن زدود و نسبت به ادامه زندگی مشتاق بود. نگریستن به زیبایی‌های پاییزی، پیام آور این است که می‌توان با اعتنای دقیق‌تر به پدیده های زیبای جهان، امید و انگیزه بیشتری را پیشه زندگی کرد و از یاس و ناامیدی دور شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.