مهمان ناخوانده | سجاد خلیل زاده

مهمان ناخوانده

تاویل ثانی: مهمان ناخوانده
مزه: قورمه سبزی

یکی از بهترین و خوش عطرترین غذاهای ایرانی، خورشت قورمه سبزی است. اصلا مگر می شود بوی قورمه سبزی را بشنوی و دهانت آب نیفتد؟!
مخصوصا اگر خورشت قورمه سبزی را مادر مهربانت پخته باشد و حسابی روغن انداخته باشد.
رنگ سبز خورشت قورمه سبزی بسیار دلربا و خوش رنگ است. لحظه غل غل کردن خورشت در قابلمه که دیگر صحنه ی بامزه ای را می سازد. انگار خود خورشت هم از خوشحالی بالا و پایین می پرد تا راهی شکم گرسنه من شود!
یک روز، بعد از گذراندن ساعت های خسته کننده که در محل کار گذراندم با گرسنگی شدید به سمت خانه رفتم با فکر به اینکه امکان داره غذای امروزمان چه چیزی باشد در خانه رو باز کردم که بوی مطبوع خورشت قورمه سبزی مواجه شدم که با بوی دلنشین آن احساس کردم که دل ضعفه گرفتم و به سمت آشپزخانه رفتم تا هر چه زودتر طعم این خورشت دلپذیر را زیر دندان هایم حس کنم.
بعد از شستن دست و صورت و تعویض لباس ها و پوشیدن لباس های خانه شروع به خوردن غذا کردیم. خورشت قورمه سبزی مادرم بهترین طعم را دارد که من از میان بقیه خورشت قورمه سبزی هایی که خوردم البته علاوه بر مادرم، مادر بزرگم هم خیلی خوشمزه این غذا را می پزد.
مادرم از مادر بزرگم این غذای خوشمزه را یاد گرفته است و من هر چه قدر این غذا را بخورم سیر نمی شوم زیرا که عاشق طعم لذیذ و دلپذیر و خوشمزه خورشت قورمه سبزی هستم و از آن دل زده نمی شوم.
در مورد طعم قورمه سبزی نوشتن واقعا کار سختی ست. اصلا دل آدم غش می رود و صدای غار و غورش به گوش همه می رسد. فکر کردن به قورمه سبزی و طعم خوشمزه آن هم لذت بخش است و هم آزار دهنده است.
لذت بخش است چرا که قورمه سبزی یکی از بهترین غذاهای ایرانی است. مخصوصا با سالاد شیرازی اگر همراه باشد. و از طرفی آزار دهنده است چرا که اگر قورمه سبزی جا افتاده در دسترس آدم نباشد، دیگر نمی توان آن میل دیوانه کننده را مهار کرد و هر غذای دیگری را خوردن، حال آدم را می گیرد.
اما تصورش هم فوق العاده است که فکر کنی در خانه ای و بخاطر این مهمان ناخوانده همان ویروس کویید 19 بیرون کاری هم نداری، و فردا هم جمعه است. بعد مادرت برایت قورمه سبزی ای پخته آنچنانی….
با دوغ محلی نعنایی و سالاد شیرازی با آب لیمو تازه…..
دیگر طاقت نوشتن از این غذای رویایی را ندارم. باید همین الان بروم و به هرشکلی که می شود قورمه سبزی و سالاد شیرازی و دوغ محلی نعنایی پیدا می کنم و….
دلم برای تابستون سال های قبل خیلی تنگ شده! برای نشستن زیر آفتاب توی باغ ییلاق! برای هوای خوب و دریا! شاید بعد این بیماری… این خورشت قورمه سبزی مواد اصلیش سبزی خشک و لوبیا و گوشت برنج هستند به اضافه ی مقداری ادویه های لازم که به همین خاطر است بو و طعم بی نظیری دارد خورشت قورمه سبزی از معدود غذا هایی است که برای همه ایرانی ها تازگی دارد و هیچوقت برایشان تکراری نمی شود و در خانه ما هر چند مدت یک بار خورشت قورمه سبزی درست می کنند و طبق رسم های قدیم مقداری برای همسایه هم می فرستیم.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.